Bloog Wirtualna Polska
Są 1 270 053 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Nałogowy użytkownik poczty

piątek, 29 lutego 2008 14:18
Czy jesteś nałogowym użytkownikiem poczty.wp? Jesteś nim, jeśli:

- Gdy piszesz zwykły list, oczekujesz że sam sprawdzi za Ciebie pisownię

- Gdy dostajesz od kogoś zwykły list, dokładasz wszelkich starań, żeby nie dotknąć jakichkolwiek rzeczy dołączonych do listu, bo obawiasz się że możesz w ten sposób zarazić się jakimś wirusem

- Masz dwie skrzynki pocztowe - na jednej widnieje napis "Nowe" a na drugiej "SPAM", i krzyczysz na listonosza za każdym razem, gdy próbuje wrzucić reklamówki do skrzynki z napisem "Nowe"

- Wszystkie listy które dostajesz zanosisz do lekarza i pytasz czy nie ma na nich wirusów

- Dziwisz się że w czytanych przez Ciebie zwykłych listach wogle nie ma obrazków

- Gdy czytasz reklamówki, czujesz się normalnie, bo jest tam duużo obrazków :-)

- Nad swoimi skrzynkami pocztowymi umieściłeś kartonową tablicę z napisem "SPAMOMETR" z suwakiem. Gdy ustawisz suwak na pozycję 10 a listonosz spróbuje dostarczyć jakąś reklamówkę, wrzeszczysz na niego.

- Postawiłeś obok swojej skrzynki pocztowej tablicę korkową i przyczepiłeś do niej kartkę z napisem "czarna lista" i kilkoma nazwiskami. Wrzeszczysz na listonosza jeśli ośmieli się dostarczyć list od kogoś kto jest wymieniony na tej kartce

- Po przeczytaniu listu odkładasz go z powrotem do skrzynki z napisem "Nowe"

- Gdy po raz pierwszy czytasz list, dziwisz się że pierwsza linijka nie jest napisana grubym drukiem

- Sen z powiek spędza Ci fakt, że nie możesz znaleźć guzika "wyloguj" ;-)

Pozdrawiam
Rafał, Zespół Rozwoju Poczty
Podziel się
oceń
2
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

Samopiszący się kod

czwartek, 28 lutego 2008 10:16
Czy istnieje samopiszący się kod? Jedni uważają że tak, inni, że to tylko bujda. Niektórzy wręcz twierdzą, że "nie jesteśmy sami" (przyp. we wszechświecie). Czy samopiszący się kod istnieje na prawdę? Zagadka, nad którą naukawcy zastanawiają się od lat, dziś rozwiązana!

Przypadek z Gdańska:
Zaschło mi w gardle od pisania kodu. Na szczęście obok stoi butelka Tymbarka, o której zdążyłem zapomnieć. Pochłonięty pisaniem kodu w JavaScript odkapslowuję butelkę, zaglądam pod spód, a tam napis: "Czekaj na znak". Powoli odsunąłem od klawiatury drugą rękę, która wciąż pisała kod. Palce próbowały jeszcze coś pisać ale powoli zatrzymały się. No więc czekam.... Kursor w Vim-ie (edytorze tekstu pod Linuxem) miga i miga... i nic. Minęło 5 minut. Żaden znak się nie pojawił. Nawet jedna literka. Hmmm..., jednak kod sam się nie pisze.

Jak widzimy, po raz kolejny nie znaleziono dowodów na istnienie samopiszącego się kodu. A to także dowód "nie wprost" na to, że we wszechświecie jeśmy sami. ;)


Pozdro!
Adam, Zespół Rozwoju Poczty

Podziel się
oceń
0
2

komentarze (11) | dodaj komentarz

Nasz bunkier

środa, 27 lutego 2008 22:02
Wszędzie na blogu pocztowym duży ruch - komentarze, pytania, opinie pochlebne, opinie mniej pochlebne... Wystarczyło postraszyć statystyką i u mnie jest cisza jak makiem zasiał (no... prawie ;-)). Spokojnie, ja też nie lubię suchych liczb. Chciałbym zatem na wstępie przedstawić Wam taką oto mapkę:Tutaj można obejrzeć mapę dokładniej. Na mapce kolorem oznaczono dzienny udział danego kraju w ogóle połączeń nadchodzących do serwerów pocztowych WP. Przykładowo, jeśli dany kraj osiągnął wynik 9.0, to oznacza to, że z tego kraju pochodziło 10% połączeń do naszych serwerów w konkretnym dniu. Skala jest następująca:

wynikznaczenie
10.0100%
9.010%
8.01%
7.00.1%
6.00.01%
5.00.001%
4.00.0001%
3.00.00001%
2.00.0000001%
1.00.00000001%


Trzeba zaznaczyć, że skala wykorzystana do stworzenia tejże mapki została zaczerpnięta z rankingu SenderBase. O całej idei SenderBase z pewnością będę miał jeszcze okazję kiedyś napisać.

Kilka słów komentarza:
 1. Mapka dotyczy dnia 17.02.2008r.
 2. Należy podkreślić, że wskazania dotyczą tylko naszych serwerów. Nie można ich uogólnić na cały Internet.
 3. Pisząc "serwer pocztowy" mam na myśli program komputerowy, służący do wymiany korespondencji elektronicznej w dwojaki sposób:
  - pomiędzy naszymi użytkownikami a naszym systemem pocztowym (wysłanie listu albo przez interfejs www, albo z poziomu Outlooka)
  - pomiędzy naszym systemem pocztowym, a systemami zewnętrznymi (portale internetowe, poczty korporacyjne, itp.)
 4. Określenie "połączenie" oznacza próbę kontaktu z serwerem celem przekazania poczty.
 5. Tak, zgadza się, nie mamy połączeń z kilku miejsc na świecie. Szczególnie ciekawe podejście do Internetu zaaplikowano społeczeństwu w Korei Północnej (ang.).
 6. Bywają dni, kiedy odbieramy pocztę z Grenlandii :-)
 7. Jeśli gradient koloru byłby liniowy, to na mapie byłyby w zasadzie tylko dwa kolory bez odcieni - zielony i czerwony.
 8. Księżyc oznacza bliżej nieokreślone państwo (nie udało się ustalić pochodzenia połączenia lub połączenie zostało nawiązane przez satelitę).

Bardziej dociekliwi z Was zapewne mapką się nie zadowolą i potrzebują konkretów. Oto one:
 • Uznajemy dzień za spokojny, gdy do naszych serwerów podłączono się 15-20 milionów razy.
 • Silne ataki spamerów potrafią podwoić tą liczbę. Weźmy pod lupę atak, o którym było głośno tuż przed walentynkami (chodzi o sprawę listów wyglądających jakby pochodziły z serwisów fotka.pl i kartki.onet.pl)
  - dnia 11.02.2008 odnotowaliśmy 15 milionów fałszywek
  - dnia 12.02.2008 doliczyliśmy się 21 milionów fałszywek
 • Jeśli rozważyć wspomnianego 12-go, to w sumie mieliśmy 42 miliony połączeń. Po prostych obliczeniach wiadomo, że to oznacza nawiązywanie około 500 nowych połączeń w każdej sekundzie doby (tak jakby co sekundę 500 osób na raz wcisnęło "Wyślij/Odbierz" w Outlooku). Średnia ma jednak to do siebie, że nie zawsze oddaje skalę problemu. Otóż tego dnia był moment, gdy do serwerów nawiązywanych było przeszło 3 tysiące nowych połączeń w każdej sekundzie. Większość pochodziła z Polski.

Fałszywki, o których mowa powyżej, miały za zadanie zwabić użytkownika na przygotowaną wcześniej stronę internetową. Kliknięcie dowolnego z linków na stronie (a było ich mnóstwo) miało spowodować zainstalowanie w komputerze użytkownika przeglądającego stronę wirusa. Kto jest za doręczaniem takiej poczty? Myśmy tego nie zrobili.

Powody dla których ktoś podjął się takich działań (i dlaczego chodzi o pieniądze) spróbuję opisać przy najbliższej okazji.

Paweł, Zespół Funkcjonowania Poczty


Podziel się
oceń
6
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Odpowiedzi na pytania do artykułów

środa, 27 lutego 2008 14:00
Zapewniam, że na bieżąco czytamy wszystkie zgłoszone przez Was komentarze. Odpowiedzi na pytania w nich zawarte znajdziecie zawsze w kategorii "odpowiedzi na pytania"

Andrzej, Zespół Funkcjonowania Poczty


Podziel się
oceń
7
1

komentarze (11) | dodaj komentarz

Odpowiedzi na pytania dotyczące systemu antyspamowego

środa, 27 lutego 2008 11:19
Oto odpowiedzi na pytania dotyczące systemu antyspamowego, które skierowaliście do nas w komentarzach:

1. Problemy z otrzymywaniem maili z serwisu nasza-klasa.pl
zgłoszone przez: marcin1996, olinka3033, leszekw99, tomili1

Systemy antyspamowe WP nie traktują maili rejestracyjnych z "naszej-klasy" jako spam. Codziennie bez problemu dostarczamy wiele takich wiadomości. Jeśli ktoś z Was nie otrzymał maila rejestracyjnego proszę o kontrakt z administratorami nasza-klasa.pl - zapewne mail ten nie został wysłany.

2. Przycisk "zgłoś spam"
zgłoszone przez: slowik.jps, lukares

Potwierdzam, że spam zgłoszony za pomocą tego przycisku jest wykorzystywany do strojenia naszych filtrów antyspamowych. Nie zapominajcie jednak uzupełnić ankiety dotyczącej powodu zgłaszenia danego spamu (nieznany nadawca, nieznany serwis itp.) - to jest dla nas bardzo pomocne! Przeglądajcie także folder spam zgłaszając maile które nie powinny tam się znaleźć (zgłoś nie-spam).

3. Maile z serwerów bez rev-DNS'a
zgłoszone przez: gzebrows

Kiedyś rzeczywiście odrzucaliśmy takie maile lecz od listopada 2007 nie robimy tego.

4. Blokowanie maili wysyłanych ze zgłaszanych przez użytkownika adresów
zgłoszone przez: shb

Tak, blokujemy adresy z których przychodzi dużo spamu. Jest to wykonywane zarówno automatycznie przez nasze systemy ochronne jak i ręcznie poprzez zgłoszenia od użytkowników (przycisk "zgłoś spam" lub informacja na abuse@wp.pl).

5. Problem z wysłaniem maila do grupy znajomych (wielu odbiorców)
zgłoszone przez: malicka

Poczta WP umożliowia zaadresowania jednego maila do maksymalnie 100 odbiorców. Jeśli podczas wysyłania maila do mniejszej ilości odbiorców występuje błąd proszę o jego skopiowanie (lub wykonanie screenshota) i przesłanie na adres poczta@wp.pl

6. Czym jest SPAM?
zgłoszone przez: boss65zdz

Krótko mówiąc SPAM, to korespondencja której nie zamawiałeś i nie chcesz jej otrzymywać. Pełniejszy opis tematu znajdziesz w tym artykule. Stanowisko IETF w sprawie spamu można znaleźć tutaj.
Podziel się
oceń
1
1

komentarze (45) | dodaj komentarz

Licznik odwiedzin:  7 722 331  

Kalendarz

« luty »
pn wt śr cz pt sb nd
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
2526272829  

Regulamin bloog.pl

Regulamin serwisu

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Lubię to