Bloog Wirtualna Polska
Są 1 270 053 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Turritopsis nutricula - nieśmiertelny gatunek zwierząt

poniedziałek, 15 lutego 2010 11:53
Czy zastanawialiście się kiedyś jak to by było urodzić się starym a umrzeć młodo? Pewien gatunek zwierząt ma do tego bardzo blisko i przy okazji nie musi umrzeć ze starości. Tym gatunkiem jest Turritopsis nutricula, malutkie słonowodne zwierzę spokrewnione z meduzami i koralowcami.

Podobnie jak większość meduz, Turritopsis nutricula przechodzi przez dwa stadia w swoim cyklu życiowym: stadium polipa, gdy jest niewielką łodyżką z mackami zbierającymi pokarm, i stadium meduzy, gdy zwierzę to jest dorosłe i może się rozmnażać za pomocą jednomilimetrowych polipów.U zwykłych meduz średnia długość życia wynosi, w zależności od gatunku, od kilku godzin do kilku lat. W jaki sposób więc Turritopsis nutricula potrafi złamać ten system?

Okazuje się że zwierzątko to potrafi przekształcić się z stadium meduzy z powrotem do stadium polipa, czyli powraca do stanu młodzieńczego i w ten sposób może uniknąć śmierci ze starości. Proces ten powstaje w wyniku tego że komórki nie-macierzyste potrafią przekształcić się w inny rodzaj komórek lub gdy już wyspecjalizowane komórki macierzyste zaczynają produkować inny rodzaj komórek.Turritopsis nutricula być może są nieśmiertelne, ale na pewno nie są niepokonane. Są wrażliwe szczególnie w stadium polipa na ataki drapieżników oraz na choroby, i wiele ginie zanim nawet uda im się osiągnąć stadium meduzy. Pomimo tego ten gatunek zwierząt jest jedynym gatunkiem znanym nauce, który potrafi przekształcić się do młodszego stadium rozwoju.

źródło: http://www.environmentalgraffiti.com/featured/only-immortal-animal-on-earth/20087

Pozdrawiam
Rafał, Zespół Rozwoju Poczty

Podziel się
oceń
1
0

komentarze (4) | dodaj komentarz

Bramka sms

poniedziałek, 15 lutego 2010 10:25

Na początku roku udostępniliśmy Użytkownikom nową funkcjonalność: bramkę SMS.
Często się zdaża, że chcemy, aby nasza informacja dotarła do odbiorcy jak najszybciej, a np. nie ma on w tej chwili dostępu do internetu - rozwiązaniem są sms'y. W tym samym okienku co pisanie e-maila można włączyć pisanie sms - szybko i wygodnie.Pisanie sms'ów można włączyć na 3 sposoby:
1) w oknie pisania e-maila w prawym, górnym rogu z rozwijanej listy możemy wybrać 'bramka SMS'
2) przy liście wiadomości w lewej kolumnie istniej box  'bramka SMS' z linkiem 'napisz SMS'
3) na stronach opcji bramki sms na samym dole jest link 'napisz SMS'

Zachęcamy do wysyłania sms'ów :))

Pozdrawiam,
Ola, Zespół Rozwoju Poczty


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (16) | dodaj komentarz

Zagadka

piątek, 12 lutego 2010 10:41
Dzisiaj zmieniliśmy nieco stronę główną poczty.
Zmiana jest malutka, drobniutka i dotyczy lewej kolumny.
Co się zmieniło ? Odpowiedź na to pytanie pozostawiam Wam.
Jako podpowiedź, tu możecie zobaczyć stary układ strony.
Ciekawe czy ktoś z Was zauważył różnicę ?

Pozdrawiam
Zbyszek, Zespół Rozwoju Poczty


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

„WP Trusted – Bezpieczny Nadawca”

wtorek, 09 lutego 2010 15:54

„WP Trusted - Bezpieczny Nadawca"

Wirtualna Polska realizuje nowatorski program przeciwko phishingowi, „WP Trusted - Bezpieczny Nadawca". Jego pierwszym partnerem został portal aukcyjny Allegro.pl.


 „Phishing" oznacza podszywanie się pod godną zaufania instytucję w celu wyłudzenia prywatnych informacji (np. haseł lub numerów kart kredytowych). Wirtualna Polska przeciwdziałając temu procederowi realizuje nowatorski program „WP Trusted - Bezpieczny Nadawca". Pierwszym partnerem programu został serwis Allegro. Od teraz wszelkie listy wysyłane do użytkowników Poczty WP przez ten portal aukcyjny oznaczane będą specjalną ikonką graficzną, a ich nadawca zyska miano w pełni bezpiecznego.


 Wiadomości pochodzące od bezpiecznego nadawcy są specjalnie oznaczane przez WP - za pomocą ikonki oraz zielonego paska, które wyróżniają list spośród innych. Dzięki takiemu oznakowaniu odbiorca ma pewność, że wiadomość została wysłana z wiarygodnego źródła. Co ważne Wirtualna Polska gwarantuje wiarygodność adresu nadawcy.


 Mamy 5,3 miliona użytkowników* poczty e-mail korzystających z naszej usługi za pośrednictwem interfejsu WWW. Trafiają do nich setki milionów listów miesięcznie.** Wprowadzając nowatorski program „Bezpieczny Nadawca" staramy się nie tylko przeciwdziałać phishingowi, chroniąc naszych internautów przed potencjalnym, bezprawnym wyłudzaniem ich prywatnych danych, ale też i edukować. Inicjujemy jednocześnie akcję na rzecz bezpieczeństwa korespondencji w Sieci. - mówi Andrzej Butkiewicz z Wirtualnej Polski - Cieszy nas, że jej pierwszym, znakomitym partnerem został serwis aukcyjny Allegro.


Od 10 lutego, każdy e-mail wysłany przez Allegro.pl do klientów oraz kontrahentów korzystających z Poczty WP, będzie wyróżniony graficznie. W nagłówku wiadomości, przy kopercie pojawi się zielony „ptaszek" potwierdzający, że wiadomość pochodzi z wiarygodnego źródła, czyli właśnie - i na pewno - z portalu aukcyjnego Allegro.

 

 

Ponadto, również na zielonym tle, wyświetlany będzie komunikat: „Ta wiadomość pochodzi od Bezpiecznego Nadawcy".

Usługa działa m.in. dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technik kryptograficznych (DKIM - opis poniżej), z których korzysta Poczta Wirtualnej Polski oraz systemy pocztowe Allegro.pl. To pierwszy taki system w polskim Internecie, a dzięki współpracy obu stron - w pełni skuteczny.


 Metody zabezpieczania: SPF, DKIM

 

    Aby zapobiec przesyłaniu fałszywych e-maili administratorzy serwerów pocztowych stosują mechanizmy takie jak SPF lub DKIM.

           SPF (http://www.openspf.org/) to mechanizm zapobiegający wysyłaniu fałszywych wiadomości e-mail. Metoda działania jest bardzo prosta i opiera się na analizie adresu IP, z którego wysłano e-mail oraz adresu nadawcy „envelope-sender". E-mail wysyłany w imieniu domeny zabezpieczonej SPF-em może być przyjęty tylko pod warunkiem, że został wysłany z przestrzeni adresowej właściciela domeny. Przykładowo, uniemożliwia to wysłanie e-maila z domowego komputera w imieniu banku czy jakiegokolwiek innego podmiotu.

            DKIM (http://www.dkim.org/) to mechanizm wykorzystujący podpis kryptograficzny. Umożliwia on podpisywanie treści oraz wybranych nagłówków przesyłanego e-maila, dzięki czemu odbiorca ma pewność, że nikt nie ingerował w treść wiadomości. Jest to o tyle ważne, że możliwe są ataki polegające na modyfikowaniu oryginalnych wiadomości przesyłanych np. przez bank. Modyfikacji podlega tylko niewielka część treści, np. numer konta bankowego lub adres internetowy, pod którym użytkownik ma rzekomo znaleźć panel do zarządzania swoim kontem. Wiadomość e-mail przesłana przez bank wydaje się prawdziwa lecz drobne modyfikacje treści umożliwiają nadużycia.

 

 


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (15) | dodaj komentarz

Zima dla kierowców

niedziela, 07 lutego 2010 22:31
Czy zima to taki straszny okres dla kierowców? Uważam, że czasem nawet dobry.
Plusy i minusy:
1. Plusem jest to, że można cieszyć się z oglądania pięknych widoków, oczywiście do czasu odsnieżania samochodu.
2. Gdy drogowcy przypadkiem nie odśnieżyli jeszcze ulicy, to też może być fajnie. Można wtedy trochę powalczyć z zaśnieżoną drogą. Oczywiście zabawa jest tylko fajna jeśli w końcu uda się wyjechać lub przejechać.
Można także trochę sie poślizgać samochodem. Ostrzegam jednak przed driftowaniem na parkingach supermarketów, ostatnio widziałem, że policja wstawiała za to mandat, mimo że było już prawie pusto i po zamknięciu sklepu.
3. Czy prędkość poruszania się jest mniejsza? Nie zawsze, ponieważ część początkujących kierowców woli nie wyjeżdżać, a części osób po prostu padł akumulator. Gdy były największe mrozy zaobserwowałem znaczny spadek ilośći samochodów na drodze.

Cieszmy się więc śniegiem na drodze, żeby jeszcze bardziej cieszyć się z nadejścia lata.Pozdrawiam,
Paweł, Zespół Rozwoju Poczty

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Licznik odwiedzin:  7 722 316  

Kalendarz

« luty »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728

Regulamin bloog.pl

Regulamin serwisu

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Lubię to